KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów – wszyscy słyszeli o tej instytucji, ale niewiele osób wie, że przykładowo dzieli się ona na kilka innych (a raczej jest ,,kilka” krajowych rejestrów) oraz kiedy można do niego trafić. W tym artykule wyjaśnimy ci wszystkie wątpliwości oraz odpowiemy na najważniejsze pytania.

Obecnie w Polsce można wyróżnić 6 biur informacji gospodarczej:

– Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej,

– Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor,

– Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej,

– Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej,

– Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych,

– mBIG.

Wszystkie te biura, zajmują się w zasadzie jednym – zbieraniem informacji na temat zadłużenia osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw. Najważniejszą różnicą między KRD i BIK jest to, że KRD zbiera WYŁĄCZNIE informacje o niezapłaconych rachunkach czy fakturach, więc nie znajdziemy tam  pozytywnych informacji o regularnych spłatach zobowiązań i historii kredytowej.

Kiedy możesz trafić do KRD?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, do KRD trafiają zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne. W każdym przypadku istnieją osobne przesłanki, które powodują wpisanie do baz KRD naszej zaległości.

Do rejestru KRD mogą trafić zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci. Musimy jednak pamiętać, że warunki, które muszą zostać spełnione, są różne. W przypadku konsumenta są to – muszą wystąpić wszystkie łącznie:

W przypadku osoby prywatnej, muszą być spełnione wszystkie warunki poniżej:

– zadłużenie wynosi co najmniej 200 zł,

– nie zostało spłacone od co najmniej 30 dni,

– minął co najmniej miesiąc od wysłania wezwania do zapłaty,

– nie upłynęło 6 lat od dnia, kiedy pojawiła się wymagalność zobowiązania (w przypadku orzeczeń sądowych 6 lat od dnia stwierdzenia roszczenia).

Wszystkie wymienione warunki muszą zostać spełnione, aby konsument znalazł się na liście KRD. Wystarczy więc, że ktoś nie będzie spłacał rat przez okres dłuższy niż miesiąc o kwocie wyższej niż 200 zł, by znalazł się w rejestrze.

W kwestii przedsiębiorstw zmieniają się niektóre z zapisów:

– zobowiązanie powstało w wyniku umowy związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej (najczęściej),

– zadłużenie jest równe lub wyższe niż 500 zł,

– zobowiązanie jest wymagalne przynajmniej 30 dni,

– upłynął co najmniej miesiąc od wysłania wezwania do zapłaty.

W praktyce więc każdy dłużnik może trafić do bazy KRD gdy długo nie płaci za fakturę.

Jak sprawdzić swój status w KRD?

Na stronie KRD, masz możliwość sprawdzenia statusu swojego lub swojej firmy. Usługa jest odpłatna, a po przelaniu odpowiedniej kwoty (np. 14 zł w przypadku osoby prywatnej) możesz uzyskać wszelkie informacje. Można to zrobić na dwa sposoby – z pomocą konsultanta lub samemu, na koncie klienta.

Jestem w KRD – co teraz?

Jeśli trafisz do KRD, najszybszym sposobem na pozbycie się negatywnego wpisu, będzie oczywiście spłata długu. Po spłaceniu zaległości, wierzyciel wysyła informację do KRD i wpis jest usuwany do 14 dni. Należy pamiętać, że w KRD nie tworzy się historii zadłużeń, a jedynie przetwarzane są BIEŻĄCE zadłużenia.


Nie mam długu, a mam wpis w KRD – o co chodzi?

Może zdarzyć się sytuacja, że nawet kiedy nie masz (lub twoja firma) długu, a i tak trafiasz do KRD. Takimi sytuacjami mogą być:

– wierzyciel nie dopełni obowiązku i nie złoży wniosku o wypisanie byłego dłużnika,

– nieuczciwa osoba lub firma zamieści wpis w rejestrze,

– wierzyciel zamieści informację, która dotyczy spornego długu.

Jeśli zdarzy się taka sytuacja, to należy zwrócić się do wierzyciela o złożenie wniosku do KRD i usunięciu naszych danych z rejestru. Masz do tego pełne prawo i odpowiednie zapisy znajdziesz w ustawie. Sprawca takiego błędu może otrzymać grzywnę do 30 000 zł. Takie pomyłki należy załatwić szybko, żeby nie mieć żadnych problemów np. z kredytem czy abonamentem.

Mam wpis w KRD – czy mogę ubiegać się o pożyczkę pozabankową?

W takim przypadku wszystko zależy od tego, gdzie ubiegasz się o pożyczkę, w jakim celu itp. W For You finanse stawiamy na indywidualne podejście i oferujemy szeroki wachlarz produktów – również dla osób zadłużonych. Jeśli więc wiesz, że masz wpis w KRD, a potrzebujesz pilnie gotówki – nie wahaj się do nas zadzwonić i wspólnie znajdziemy rozwiązanie!