BIK, inaczej Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja założona przez banki, która przechowuje informacje o wszystkich Twoich zobowiązaniach finansowych. Dotyczy to osób indywidualnych, przedsiębiorców, rolników i każdego, kto korzysta z produktów kredytowych.

Czy bycie w BIK to coś złego?

Często nasi klienci pytają nas, czy otrzymają pożyczkę, jeśli „są w BIK”. Tymczasem bycie w BIK nie oznacza niczego złego, wręcz przeciwnie – czasem może być wielkim atutem!

W BIK przechowywane są wszystkie informacje o Twoich zobowiązaniach kredytowych, wysokość zadłużenia, czas spłaty, informacje o pozytywnym spłacaniu zobowiązań finansowych na czas. Również znajdą się tu informacje o opóźnieniach w spłatach, które razem z wszystkimi zdarzeniami kredytowymi tworzą tzw. Ocenę punktową lub inaczej scoring.

Jeśli spłacasz swoje zobowiązania kredytowe na czas, pozytywna historia w BIKu może ułatwić Ci wzięcie kolejnego kredytu, ponieważ zwiększa Twoją wiarygodność.
Niestety w przypadku opóźnień – banki mogą Ci odmówić kredytowania.

Jak sprawdzić swoje zadłużenie w BIK?

To pytanie nie jest do końca precyzyjne, ponieważ „zadłużenie” odnosi się do wielu zagadnień. Wysokość swoich zobowiązań należy sprawdzić u kredytodawcy, natomiast w raporcie BIK uzyskasz informacje na temat wiarygodności kredytowej.

Na portalu https://www.bik.pl/ masz możliwość zamówienia specjalnego raportu na temat swoich zobowiązań. Znajdziesz tam wszystkie najważniejsze informacje wraz z oceną punktową, której znaczenie wyjaśnimy w kolejnym artykule. Raz na 6 miesięcy masz natomiast możliwość zamówić darmowy raport BIK, a jak to zrobić, przeczytasz w kolejnym akapicie.

Sprawdź swój BIK za darmo!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami masz prawo poprosić raz na 6 miesięcy o bezpłatną wersję informacji zapisanych na jej temat w rejestrach BIK. Kiedyś nazywało się to „informacja ustawowa”, obecnie poprawna jego nazwa brzmi „kopia danych”.

Żeby otrzymać taki raport, musisz złożyć wniosek. Możesz to zrobić na kilka sposobów:

  • ze swojego konta na stronie www.bik.pl (konieczna jest wcześniejsza rejestracja);
  • w formie papierowego podania wysłanego na adres Biura;
  • w formie papierowego podania złożonego w Centrum Obsługi Klienta BIK przy ul. Postępu w Warszawie.

Infolinia BIK może Ci udzielić odpowiedzi na temat funkcjonowania BIK i jego oferty, ale nie możesz na niej złożyć wniosku o darmowy raport BIK.

Mimo ograniczonego zakresu informacji i konieczności długiego oczekiwania na dokument warto pobrać darmowy raport BIK, by sprawdzić, czy dane są poprawne, czy przez przypadek w zestawieniu nie figuruje kredyt, którego nie zaciągałeś.

Przykładowa treść pisma:

[Twoje dane adresowe]

[dane bik]

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, proszę o przesłanie kopii danych przetwarzanych w BIK na mój temat.

[podpis]

Czas oczekiwania na zamówiony dokument może wynieść nawet 30 dni. Znajdują się w nim tylko podstawowe informacje dotyczące historii kredytowej wnioskodawcy, np. czy jakaś instytucja ma zastrzeżenia do spłacania przez niego zobowiązań, ale bez podania jej nazwy.

Po jakim czasie kredyt jest widoczny w BIK?

Obecne przepisy określają częstotliwość uzupełniania danych w BIK na 7 dni. Z kolei przepisy dotyczące Biura Informacji Kredytowej również dają tej instytucji 7 dni na wprowadzenie zmian.

Teoretycznie więc zapis o nowym zapytaniu o kredyt czy zaciągnięciu kolejnego zobowiązania powinien się pojawić w BIK najpóźniej po 14 dniach. W praktyce jest to zdecydowanie krótszy czas, gdyż banki, SKOK-i i BIK wymuszają na sobie szybkie działania, by dostępne dane były jak najbardziej aktualne. W rezultacie zapisy są aktualizowane nawet 2 razy w tygodniu.

Jak długo Twoje dane są przechowywane w BIK?

Informacje o zaciągniętych zobowiązaniach są przechowywane od momentu złożenia wniosku o kredyt czy pożyczkę i pozostają w rejestrach BIK aż do chwili spłaty ostatniej raty, zaprzestania korzystania z karty kredytowej czy limitu w koncie.

W przypadku opóźnień trwających ponad 60 dni zasady się zmieniają. Takie informacje BIK może przechowywać nawet do 5 lat, niezależnie od tego, czy chcesz, czy nie. Czyszczenie BIK nie polega na usuwaniu wpisów, a jedynie na usuwaniu niezgodnych ze stanem faktycznym informacji.

Masz złą historię w BIK? Pomożemy!

W For You mamy produkty, które są oferowane nawet osobom, ze złą historią. Naszą ofertę stworzyliśmy z myślą o osobach w różnej sytuacji życiowej.
Zadzwoń pod numer 32/400 85 74 lub wyślij e-mail na KREDYTY.FORYOU@GMAIL.COM , a my przygotujemy dla Ciebie ofertę!